“Başka sanat bilmeyiz, karşımızda dururken Yazılmamış bir destan gibi Anadolu’muz.”

Bir milletin tarihi ve kültürel birikimi o milletin milli hafızasıdır, gelecek bu hafıza ile biçimlenir. Geçmişiyle bağını koparan milletler hafızalarını kaybeder, tarihten silinip gider.

“Zengin bir hatıra mirasına sahip bulunan; beraber yaşamak hususunda müşterek arzu ve muvafakatte samimi olan ve sahip olunan mirasın muhafazasına beraber devam hususunda iradeleri müşterek olan insanların birleşmesinden meydana gelen cemiyete millet namı verilir.”

Mustafa Kemal Atatürk

ANADOLİA, önderimiz Atatürk’ün millet tanımında geçen “zengin bir hatıra mirasına sahip bulunan” Anadolu insanının yarattığı kültürel zenginliği yine onun tanımıyla muhafaza ve devamlılığını sağlama yolunda çalışmalarını yürütmektedir.

ANADOLİA, bir milleti millet yapan en temel unsurlardan birinin kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak ve bu mirası canlı tutmak olduğunu bilmekte ve bu bilinçle ürettiği her ürünün bu amaca hizmet edecek hassasiyette olması için gerekli özeni göstermektedir.

Kültürel etkileşimle sınırlar ortadan kalkar, kültürel miras ortak diyaloğun sesi hâline gelir.

Kültür: Bir toplumu diğer toplumlardan farklı kılan, geçmişten beri değişerek devam eden, kendine özgü sanatı, inançları, örf ve adetleri, anlayış ve davranışları ile onun kimliğini oluşturan yaşayış ve düşünüş tarzıdır. Topluma bir kimlik kazandıran, dayanışma ve birlik duygusu verdiği toplumda düzeni de sağlayan maddi ve manevi değerlerin bütünüdür.

Kültürel miras, bir ülkeye bir devlete ait değildir. O topraklarda yaşamış olan tüm kültürlerin ortak yansımasıdır.

“İnsan yaşadığı yere benzer
O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer
Suyunda yüzen balığa
Toprağını iten çiçeğe
Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine
Konya’nın beyaz
Antep’in kırmızı düzlüğüne benzer
Göğüne benzer ki gözyaşları mavidir
Denize benzer ki dalgalıdır bakışları
Evlerine, sokaklarına, köşe başlarına
Öylesine benzer ki
…”
Edip Cansever

Histry
Histry
Histry

BLOG

img
Kız Kulesi: İstanbul’un Zarif İncisi

Uğruna birçok şiir yazılan ve ziyaret etme imkanı bulan herkeste hayranlık uyandıran Kız Kulesi’ni, gelin tüm yönleriyle hep birlikte tanıyalım.

2021-03-11 11:23:09
img
Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi - İSTANBUL

Tarihe tanıklık eden, eşsiz güzelliği ve etkileyici mimarisiyle her döneme etki etmiş Ayasofya, İstanbul’un Fatih ilçesinde, Sultanahmet semtinde yer almaktadır.

2020-09-22 11:16:30
img
İstanbul Havalimanı Müzesi

Dünyanın en modern ve en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı, İstanbul'un kuzeybatısında Arnavutköy'de yer alıyor. 2018 yılında açılan havalimanı, geniş ve modern terminalleri ile sadece ulaşım anlamında değil kültürel anlamda da günün 24 saati milyonlarca yolcuya hizmet veriyor.

2020-11-13 13:52:30
img
Lokum Kültürü

Osmanlı saray mutfağının geleneksel Türk tarifi ile hazırlanan, hafif kokusu ve güzel tadıyla en önemli lezzletlerinden biri olan lokumun tarihi yüzlerce yıl önceye dayanıyor. Lokum eski dönemlerinde “rahat ul-hulküm” yani “boğazı rahatlatan” anlamına gelirken zamanla Türkçe “lokum” olarak adlandırılmıştır.

2020-09-16 17:51:23