#
Kız Kulesi: İstanbul’un Zarif İncisi

…Karanlıktan korkan çocukların
müzik kutusudur Kız Kulesi
kapağı açıldığında
dansa başlayan balerin
hınzır martıların şakalarıyla
ıslanır elbisesi

Sunay Akın

 

Diye bahsediyor Sunay Akın Kız Kulesi’ni anlatan şiirinde. Uğruna birçok şiir yazılan ve ziyaret etme imkanı bulan herkeste hayranlık uyandıran Kız Kulesi’ni, gelin tüm yönleriyle hep birlikte tanıyalım.

KIZ KULESİ HAKKINDA:

İstanbul'un en önemli sembollerinden biri olarak yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen ikonik bir adres olan Kız Kulesi, Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiştir..

Anadolia’nın  İstanbul'un binlerce yıllık tarihinden ilham alarak tasarladığı Kız Kulesi serisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

KIZ KULESİ TARİHÇESİ

Tarihi kanıtlara baktığımızda, kuleden ilk olarak MÖ 410 yılında söz edildiğini görüyoruz. Bu tarihte Atinalı komutan Alkibiades, Boğaz’a girip çıkan gemileri denetlemek ve vergi almak amacıyla bu küçük ada üzerine bir kule inşa ettirir. Sarayburnu'nun bulunduğu yerden, kulenin bulunduğu adaya zincir gerilir ve kule böylece Boğaz’ın giriş ve çıkışlarını kontrol eden bir gümrük istasyonu halini alır.

Bizans döneminde ise bu kule yeniden onarılır ve Venedikler için bir üs olarak kullanılır.

Osmanlılar döneminde Fatih Sultan Mehmet harap olan kuleyi yıktırarak yerine etrafı mazgallarla çevrili küçük bir kale yaptırır. 17. Yüzyılda bu kaleye bir fener konur ve gözetleme kulesi olarak kullanılır. Osmanlı’nın çöküş döneminde ise burası, kale savunma amaçlı top atışlarında kullanılır.

1800’lü yıllarda ortaya çıkan Kolera Salgınında Kız Kulesi karantina hastanesine dönüştürülerek salgının daha fazla yayılması önlenir.

Ve son olarak 1995 yılında restorasyonuna başlanılan Kız Kulesi 2000 yılında günümüzdeki halini alarak kapılarını herkese açar ve o tarihten bu yana gündüzleri kafe akşamları ise özel restoran olarak hizmet verir.

KIZ KULESİ EFSANELERİ

Konu tarihin en önemli şehirlerinden birinin en gizemli kulelerinden biri olunca ister istemez birçok efsane de beraberinde geliyor. İşte en bilinen Kız Kulesi efsaneleri:

 

Yılan Efsanesi

Kız Kulesi hakkında en bilinen efsanedir. Kehanete göre; Bizans zamanında Kral'a çok sevdiği kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir.  Bunu duyan kral o kadar üzülür ki, kızını korumak için ada üzerine bir kule yaptırarak buraya yerleştirir. Fakat tüm önlemlere rağmen kehanet gerçekleşir. Kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan genç kızı sokar ve kız ölür. Yılanın, ölümünden sonra da prensesi rahat bırakmadığına dair söylentiler vardır. Zira bu tabutun üstünde iki delik olduğu hala anlatılır.

Battal Gazi Efsanesi

Efsaneye göre Battal Gazi Selçuklu dönemlerinde Üsküdar tekfurunun kızına aşık olur. Buna karşı çıkan tekfur kızını Kız Kulesi’ne hapseder. Ama aşkın önünde kim durabilir ki? Battal Gazi askerleri ile kuleye baskın yapmış ve tekfurun kızını kaçırır ve böylece aşıklar birbirlerine kavuşurlar.

Ovidius Efsanesi

Ovidius Efsanesi, Battal Gazi Efsanesi gibi mutlu sonla bitmiyor maalesef. Efsaneye göre kulenin yerinde daha önceden bulunan Afrodit tapınağının içinde yaşayan güzeller güzeli rahibe Hero, Leandros isimli bir gence aşık olur. Leandros sevdiği kadın için her gece tapınağa yüzer, Hero ise sevdiği adama yol göstermek için kulede ateş yakar. Fırtınalı bir gecede ateş sönünce Leandros yolunu kaybeder ve boğularak ölür. Sevdiği adamın acısına dayanamayan Hero, kendini boğazın serin sularına bırakır.

Bir çok önemli şairin mısralarını süsleyen Kız Kulesi'ne Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun o meşhur dizeleriyle veda edelim:

İstanbul deyince aklıma kuleler gelir.
Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır
Ama şu Kızkulesinin aklı olsa
Galata kulesine varır,
Bir sürü çocukları olur.