#
İstanbul Havalimanı Müzesi

Dünyanın en modern ve en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı, İstanbul'un kuzeybatısında Arnavutköy'de yer alıyor. 2018 yılında açılan havalimanı, geniş ve modern terminalleri ile sadece ulaşım anlamında değil kültürel anlamda da günün 24 saati milyonlarca yolcuya hizmet veriyor. İstanbul havalimanı yolcu katında ziyaretçilerini bekleyen İstanbul Havalimanı Müzesi, dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye gelenleri “Anadolu ve Türk Kültürü” ile tanıştırmak ve yolculara eşsiz bir kültürel deneyim yaşatmak için hizmete açıldı. Müzelerin konumu nedeniyle müze sadece Türkiye'ye gelen ziyaretçileri değil, aktarma yapan yolcuları da çekiyor.
İstanbul Havalimanı Müzesi, Atina, Kahire, Singapur ve New York gibi dünyadaki havalimanı müzelerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda en büyük havalimanı müzesi olma özelliğini de taşımaktadır. 1.000 m2'lik bir alanda çeşitli sergilere ev sahipliği yapan müze, Türkiye'deki 29 müzeden getirilen 316 orijinal ve replika eseri sergiliyor.
Anadolu'da kurulmuş birçok medeniyeti anlatan tarihi eserlerin bir arada var olduğu İstanbul Havalimanı Müzesi, Anadolu bilinci oluşturma hedefi, tarihimizdeki en önemli eserleri bir müzede ve her yıl farklı konseptlerle görme fırsatı, ziyaretçilerini etkileme hedefi ile öne çıkıyor.
Anadolu'nun ve İstanbul'un binlerce yıllık birikimi, imparatorların kişisel eşyaları, portreler en modern teknolojik imkanlarla sergilenmekte ve ziyaretçilere interaktif bir deneyim sunulmaktadır. Müzenin ilk sergisi Türkiye'nin Hazineleri başlığı altında insanlık tarihindeki Anadolu Medeniyetlerinin eserleri dahil her dönemden Göbeklitepe ve Çatalhöyük eserler, bilinen ilk barış antlaşması "Kadeş Antlaşması", Roma, Bizans, Selçuklu, Cumhuriyet dönemine ait Osmanlı ürünleri ve Osmanlı padişahları sergilenmektedir.
Ayrıca Türkiye'nin Anadolu kültür ve mirasını sergilemek amacıyla tasarlanan müzede ziyaretçilerin sanatsal etkinlikler gerçekleştirebilecekleri ekranlar bulunuyor. Bu ekranlar yolculara çok özgün ve eğlenceli bir deneyim yaşatıyor.

Türkiye'nin Hazineleri sergisi ile; Şu anda sergilenmekte olan müzede, tarih boyunca Anadolu'da yaşamış medeniyetlerin kültürleri hakkında bilgi veren eserler bulunmaktadır.

 

 1- Giriş 12- Hellenistik Dönem
 2- Cülus Tahtı 13- Roma ve Doğu Roma Dönemi
 3- Video Alanı  14- Patara Koleksiyonu
 4- Tarih Öncesi Dönem 15- Anadolu Selçuklu Dönemi
 5- Göbeklitepe Diorama 16- Osmanlı Dönemi
 6- Uluburun Batığı 17- El Yazmaları Koleksiyonu
 7- Hitit Dönemi 18- Türkiye Cumhuriyeti
 8- Urartu Dönemi 19- UNESCO Listesinde Türkiye
 9- Frig Dönemi 20- Müze Mağazası
 10- Lidya Dönemi 21- Dilek Odası
 11- Anadolu Farsça Dönemi  22- Çıkış