#
İstanbul Havalimanı Müzesi

Dünyanın en modern ve en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı, İstanbul’un kuzeybatısında Arnavutköy’de yer almaktadır. 2018 yılında açılışı yapılan Havalimanı, büyük ve modern terminalleri ile milyonlarca yolcuya, yalnız ulaşım değil aynı zamanda kültürel anlamda da 24 saat hizmet vermektedir.   

İSTANBUL HAVALİMANI MÜZESİ

İstanbul Havalimanı içerisinde, dış hatlar giden yolcu katında ziyaretçilerini bekleyen İstanbul Havalimanı Müzesi, dünyanın her yerinden Türkiye’ye gelen insanları, “Anadolu ve Türk Kültürü” ile tanıştırmak ve yolculara eşsiz bir kültürel deneyim kazandırmak için hizmete sunulmuştur.

İstanbul Havalimanı Müzesi, dünyada örneğin; Atina’da Kahire’de Singapur’da ve Newyork’da bulunan havalimanı müzelerinden biri olmakla birlikte, en büyük Havalimanı Müzesi olma özelliği de taşımaktadır. 1.000 m2’lik bir alanda çeşitli sergilere ev sahipliği yapan müzede, Türkiye’deki 29 müzeden  getirilen  316 orijinal ve replika eser sergilenmektedir.

Müze, havalimanı içerisinde bulunduğu konum sebebiyle, yalnızca Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin değil, Türkiye’den aktarma yapan yolcuların da dikkatini çekmekte ve ülkemize olan ilgilerini artırmaktadır.  

Anadolu'da kurulmuş birçok medeniyeti anlatan tarihi eserlerin bir arada bulunduğu İstanbul Havalimanı Müzesi, Anadolu'nun farkındalığını oluşturmak, tek bir müzede tarihimizdeki en önemli eserleri görme fırsatı ve her yıl farklı konseptlerle, ziyaretçileri etkilemek ve onlarda iz bırakmak hedefiyle öne çıkmaktadır.

Anadolu'nun ve İstanbul’un binlerce yıllık birikimi, kralların, imparatorların kişisel eşyaları, portreleri, en modern teknolojik imkanlarla sergilenmektedir ve ziyaretçilere interaktif bir deneyim sunulmaktadır. Müzenin ilk sergisi olan "Türkiye'nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” sergisi içerisinde Göbeklitepe ve Çatalhöyük Dönemlerine ait eserler başta olmak üzere Anadoli uygarlıklarının tamamına ait eserler,  insanlık tarihinin bilinen ilk barış antlaşması "Kadeş Antlaşması", Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı, Osmanlı sultanlarına ait "Tılsımlı Gömlekler-Kaftanlar”  ve Cumhuriyet Dönemine ait eserler sergilenmektedir.

 

 

Ayrıca Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve mirasını sunmak için tasarlanan müzenin içerisinde ziyaretçilerin sanatsal deneyimler yaşayabilecekleri kiosklar yer almaktadır ve bu kiosklar ile yolculara oldukça özgün ve eğlenceli bir deneyim kazandırılmaktadır.  

Şu anda sergilenen “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” adını taşıyan ilk sergi ile müze içerisinde geçmişten günümüze Anadolu topraklarında yaşamış olan medeniyetlerin ve milletlerin kültürleri hakkında bilgi veren eserlerin bulunması, Türkiye topraklarının ve kültürel mirasının dünya tarihinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir.

 

İstanbul Havalimanı Müzesi Kat Planı Detayları ve Bölümleri

 1- Giriş 12- Hellenistik Dönem
 2- Cülus Tahtı 13- Roma & Doğu Roma Dönemi
 3- Video Alanı 14- Patara Koleksiyonu
 4- Tarih Öncesi Dönem 15- Anadolu Selçuklu Dönemi
 5- Göbeklitepe Dioraması 16- Osmanlı Dönemi
 6- Uluburun Batığı 17- El Yazmaları Koleksiyonu
 7- Hitit Dönemi 18- Türkiye Cumhuriyeti
 8- Urartu Dönemi 19- Unesco Listesinde Türkiye
 9- Frig Dönemi 20- Müze Mağazası
 10- Lidya Dönemi 21- Dilek Odası
 11- Anadolu Persler Dönemi 22- Çıkış

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkeolog Asena YAŞAR